Kelebeğin Yaşam Döngüsü
Kelebeğin Yaşam Döngüsü

Kelebekler pek çok böcekte olduğu gibi tam başkalaşım geçirirler. Tam başkalaşım denmesinin nedeni yavru ve ergin kelebeğin çok farklı görünüşte olmasıdır.

Böcek Sineması
Böcek Sineması

Bu bölümde, böceklerle ilgili kısa filmler gösterilerek onların dünyasına kısa yolculuklar yapılmaktadır.

Kelebek Sınıflandırması
Kelebek Sınıflandırması

Bu bölümde, dünya üzerinde yayılış gösteren gündüz kelebekleri 6 familya’ ya ayrılarak gösterilmektedir.

1.   Nymphalidae

2.      Lycaenidae

3.      Papilionidae

4.      Hesperiidae

5.      Pieridae

6.      Rionidaea

Kelebek Davranışı
Kelebek Davranışı

Bu bölümde, kelebeklerin doğada sergiledikleri davranışlar habitatlarına uygun şekilde hazırlanmış kapalı bir cam alanda gösterilmektedir.

1.      Kur Davranışı

2.      Meyve Beslenmesi

3.      Korunma

4.      Güneşlenme

5.      Çiftleşme

6.      Çamur Banyosu

7.      Pasif yalancı göz

8.      Yalancı göz

9.      Nektar Beslenmesi

10.  Yumurtlama

11.  Kamuflaj

Böcek Köyü
Böcek Köyü

Bu bölümde, 5 farklı böcek takımına ait yumurtaların 50 bin kat büyütülmüş halleri ve bu yumurtaların içerisinde gerçek kurutulmuş şekilde bulunan böceklerin aslında hayatımızda nasıl yer aldığı görülebilmektedir.

1.      Hymenoptera (Zar Kanatlılar): Bu takıma dahil olan arılar ve karıncalar tüm böcek türleri içinde en fazla sosyal olan canlılardır. Okyanuslar hariç dünyanın her yerinde görülebilirler.

2.      Mantodea (Peygamberdevesi): Bu canlıların Peygamberdevesi olarak bilinmesinin nedeni, öndeki iki ayağının eklemlerden kıvrıldığında dua ediyor gibi görünmesidir.

3.      Coleoptera (Kın kanatlılar): Böcekler sınıfı içinde en kalabalık takımdır. En sevimli üyeleri uğur böcekleridir. En büyük gergedan böceği, en büyük geyik böceği, en büyük çiçek aşındıran böcek gerçek kurutulmuş şekilde muhafaza edilerek gösterilmektedir.

4.      Odonata (Yusufçuklar ve Kız böcekleri): Genellikle su kenarlarında bulunurlar. Sivrisinekler gibi bazı zararlı canlıları yiyerek popülasyonlarını dengede tutmaları bakımından oldukça önemlidirler. Dört kanadını birbirinden bağımsız hareket ettirebilirler. Kimilerinin uçuş hızı 95 km’ yi bulabilir.

5.      Phasmida (Hayalet böcekler): Böcekler sınıfı içinde en iyi kamufle olma yeteneğine sahip canlılardır. Vücut şekilleri, üzerinde bulundukları bitkiye oldukça benzerlik gösterirler, bu yüzden hayalet böcekler olarak bilinirler.

Contacts Contact Form

Parsana Mh. İsmail Kaya Cd. No:244 Selçuklu / KONYA

Phone: 0 (332) 211 11 20

Working Hours Close Now
Monday Close
Tuesday Close
Wednesday Close
Thursday Close
Friday Close
Saturday Close
Sunday Close