Konya Tropical Butterfly Garden

Plants
Adansonia Digitata-Baobab
Adansonia Digitata-Baobab

Afrika Baobab Ağacı olarak bilinir. Gövde kalınlığı ve yüksekliği ile çok ilginç görünümlü bir ağaçtır. Ağaç 25 m yükseklik ve şişe şeklindeki gövdesi 16 m genişliğine ulaşabilir. Baobab’lar, çok uzun yaşayan ağaçlardan olup 2000 yıldan fazla yaşayabilirler, Baobab ağaçları gövdelerinde, 120 bin litreye kadar su depolayabilmektedir.

Ravenala Madagascariensis
Ravenala Madagascariensis

Strelitziaceae familyasının bitkisidir, Gezgin palmiyesi olarak adlandırılır yaprak tabanlarında biriktirdiği su nedeniyle bu adı almıştır acil durumlarda su içmek için kullanılmıştır. Yaprak yelpazesi aynı zamanda doğu-batı hattında büyüme eğilimindedir ve gezginler pusula olarak gözlemleyebilir.

Wrightia antidysenterica
Wrightia antidysenterica

Cins ismi Wrigtia İskoç botanikçi Dr. William Wrightia’dan almıştır. Tür ismi antidysenterica dizanteriyi tedavi amacıyla kullanıldığı için, bitkinin tıbbı özelliklerine atıfta bulunur. Bahçemizdeki hoş kokulu bitkilerden olup çiçeklerinin rahatlatıcı kokusu vardır.

Nelumbo nucifera
Nelumbo nucifera

Nelumbo nucifera, tarihi, kültürel ve manevi önemi olan nilüfer türüdür. Yaprakları üstünde leke tutmadığı için saflığı ve temizliği temsil eder, Nelumbo nucifera, 3000 yıldan fazla bir süredir yetiştirilmektedir ve yalnızca kültürel ve süs değeri için değil, aynı zamanda tıbbi kullanımlar ve yenilebilir 'tohumları' ve rizomları için de yetiştirilmektedir. Kelebek bahçesindeki 15 türdeki su bitkisinden biridir.

Platycerium Ridleyi
Platycerium Ridleyi

Yaprakları geyik boynuzu şeklinde olan eğreltiotu bir bitkidir. Bitki büyüdükçe bir geyiğin boynuzunu andırır bir şekil alır. Ridley's Staghorn Fern, adını 1880'lerde bölgenin botanik, doğal tarihi ve ekonomisine olağanüstü katkılarda bulunan Singapur Botanik Bahçelerinin ilk müdürü Sir Henry Nicholas Ridley'den almıştır.

Tür: Tacca integrifolia, Familya: Dioscoreaceae
Tür: Tacca integrifolia, Familya: Dioscoreaceae

Ülkemizde “Yarasa çiçeği” ismiyle anılan gösterişli bir bitkidir. Malezya’nın tropikal bölgelerinden köken almaktadır. Yarasa bitkisi siyah ve beyaz çiçeklerden oluşabilir. Her iki versiyonunda da çiçeğin şekli kuyruk şeklinde saplarıyla bir yarasanın kanatlarına ve kafasına benzer. Yarasa bitkisi devamlı sıcak bir ortama ihtiyaç duymaktadır.

Tür: Antigonon leptopus 'Alba', Familya: Polygonaceae
Tür: Antigonon leptopus 'Alba', Familya: Polygonaceae

Bu tür muzgiller familyası içinde yer almaktadır. Anavatanı tam olarak bilinmemekle beraber dünyanın tropikal bölgeleriyle ülkemizde güney ege ve Akdeniz bölgelerimizin kıyı şeridinde yetişmektedir. Besin değeri yüksek olan muzlar çok yıllık otsu bitkilerdir. Fakat iri gövdeleri zamanla odunlaşır. Bitkinin gerçek gövdesi toprağın altında soğan biçiminde bulunur. Üç aylık süreçte meyveleri olgunlaşmaya başlıyor. Muzlar sıcak bölgelerin bitkisidir. Ülkemizde muz meyvesinin üretimine uygun yerler Alanya, Gazipaşa, Anamur ’dur.

Strelitzia nicolai-Dev starliçe
Strelitzia nicolai-Dev starliçe

Bir palmiye ağacının gövdesi üzerinde muz benzeri yapraklardan oluşan bir taç hayal edin, devasa, benzersiz güzel çiçeklerle birleştirin ve sonra egzotik olarak adlandırılmış cennet kuşu ağacını elde edin. Strelitziaceae familyasının tüm üyeleri, subtropikal Güney Afrika'ya özgüdür. Bahçemizde 4 farklı türünü görebilirsiniz.

Tür: Pentas lanceolata, Familya: Rubiaceae
Tür: Pentas lanceolata, Familya: Rubiaceae

Türkçe adı “Beşiz çiçeği” olup Kök Boyasıgiller familyasındandır. Anayurdu Tropikal Afrika ve Madagaskar Adasıdır. Her dem yeşil olan bu bitkiler 50-100 cm boylanabilmektedirler. Küçük çiçekleri vardır ve bitkinin tepe kısmında toplanmışlardır. Neredeyse bütün yıl çiçekli olan bu bitkilerin çiçekleri beyaz, eflatun, kırmızı, pembe renktedir. Güneşli ve aydınlık yerleri sever. Güneş ya da yarı gölge alanları seven Pentas’lar humusca zengin bahçe topraklarında iyi gelişim gösterirler.

Contacts Contact Form

Parsana Mh. İsmail Kaya Cd. No:244 Selçuklu / KONYA

Phone: 0 (332) 211 11 20

Working Hours Open Now
Monday Close
Tuesday 09:30 - 17:30
Wednesday 09:30 - 17:30
Thursday 09:30 - 17:30
Friday 09:30 - 17:30
Saturday 09:30 - 17:30
Sunday 09:30 - 17:30