Konya Tropical Butterfly Garden

Butterflies
Cetosia cyane (Leopard Lacewing)
Cetosia cyane (Leopard Lacewing)

Genel olarak Malezya, Hindistan, Çin’in büyük bölümü ve Singapur’da yayılış gösterir. Kanadın dış kenarının şeklinden dolayı dantel kanat anlamına gelen “Lacewing” adı verilmiştir. Erkek ve dişi bireyler arasında belirgin farklar vardır; Dişilerin kanat üst yüzeyi gri veya beyaz ağırlıklı kanat modeline sahiptir, oysa erkeklerinin kanat üst yüzeyi parlak turuncudur. Tırtılına dokunulduğunda kötü koku veren bir sıvı bırakır bu sayede kendisini korur.r.

Catopsilia scylla (Orange Migrant / Orange Emigran)
Catopsilia scylla (Orange Migrant / Orange Emigran)

Doğudan Kuzey Avustralya’ya kadar geniş bir yayılım alanı vardır. 29-31mm kanat genişliğine sahiptir. Çok sıcak havalarda uçarlar ve çeşitli çiçekleri ziyaret ederler. Erkekler sıcaklığın yüksek olduğu zamanlarda ıslak topraklardan su içerler. Turuncu göçmen anlamına gelen “Orange Migrant” veya “Orange Emigran” olarak adlandırılır.

Pachliopta aristolochiae (Common Rose)
Pachliopta aristolochiae (Common Rose)

Srilanka, Hindistan’dan Orta Çine ve Filipinlerde gözlemlenmiştir. Kanatları genişliği 80-100 mm’dir. . Kırmızı gövdeli siyah bir kelebektir. Arka kanatta siyah beyaz alan vardır. Bir sıra koyu kırmızı veya kahverengimsi kırmızı benekler arka kanatın dış kenarında bulunur. Gövdesinin kırmızı oluşu isminin “yaygın gül” anlamına gelen Common Rose olmasına etken faktördür.

Caligo memnon (Giant Owl) (Baykuş Kelebeği)
Caligo memnon (Giant Owl) (Baykuş Kelebeği)

Amazon Yağmur Ormanlarında yayılım gösterirler. Latince isimdeki Caligo'nun anlamı karanlıktır, şafak vaktine ve havanın kararmasına yakın aktiftirler. Baykuş kelebeği denilmesinin sebebi ise Kanat alt yüzeyindeki desenin bir baykuşun gözünü andırmasından dolayıdır. Ergin kelebek çürük meyve ile beslenir. Kanat genişliği 110mm – 130mm kadardır, bazen 150 mm e kadar ulaşabilir.

Doleschallia bisaltide (Autumn Leaf)
Doleschallia bisaltide (Autumn Leaf)

Ormanın güneş alan dış kesimlerinde aktiftirler. Sıklıkla günün en sıcak periyotları boyunca, güneşe maruz kalmış yaprakların üzerinde bulunurlar. Kanat genişliği 35-40 mmdir. İsmini sonbahar yaprağı anlamındaki “Autumn Leaf” olma sebebi görünüş itibari ile kuru bir yaprağa benzemesindendir.

Vindula dejone (Cruiser)
Vindula dejone (Cruiser)

Filipinler, Doğu Endonezya ve genel olarak Güney Doğu Asya da dağılım göstermektedir. Kanat genişliği erkeklerde 34-38 mm, dişilerde ise 43-45 mm kadardır. Dişi ve erkeğin görünüşleri de benzer değildir. Dişi, üst kanadın dış kenarında belirgin beyaz bir banda sahipken, erkek açık kahverengidir. Her iki cinsiyette de arka kanatta göze benzer desenler vardır bu desenler sayesinde avcılarını korkutarak onlardan korunurlar.

Greta oto (Glasswinged)
Greta oto (Glasswinged)

Kanatları saydamdır ve kanat genişliği 55-60mmdir. Kanatlarının genellikle koyu renkli bir çerçevesi vardır. Çerçevenin içi camı andıran şeffaf bir zarla kaplıdır. Zarda yer yer desen çizgileri bulunur. Çizgiler de koyu bir renge sahiptir. Erkek ve dişi kelebeğin çizgileri birbirinden farklı desenlidir. Yaşam alanı: Kosta-Rika, Panama, Ekvator, Venezuela.

Papilio memnon (Great Mormon)
Papilio memnon (Great Mormon)

Güney Asya'da yayılış gösterirler. Kırlangıç kuyruklular (Papilionidae) ailesinin 140-150 mm kanat genişliğine sahip en büyük türlerinden birisidir. Erkek bireyin kanat üst yüzeyi siyahtır ve arka kanadın üst yüzeyi metalik mavidir, buna karşın dişileri bir çok farklı renge ve desene sahip olabilir..

Morpho peleides (Blue Morpho)
Morpho peleides (Blue Morpho)

Meksika, Orta Amerika, Paraguay, Trinidat’da gözlemlenir. Kelebeğin kanatları parlak mavidir ve kanatlarındaki pullar milyonlarca küçük ölçeklerde ışık kırınımına neden olur. Buda predatörleri hızla korkutmak içindir. Kanat genişliği 7,5-20 cm aralığındadır. Çürük meyvelerin suyu ile beslenirler.

Tirumala septentrionis (Dark Blue Tiger)
Tirumala septentrionis (Dark Blue Tiger)

Açık otlak alanlarda veya ormanların güneş gören kıyı kesimlerinde sıklıkla bulunur. Hindistan'dan Çin'in iç kısımlarına kadar gözlemlenebilirler. Koyu mavi yüzey üzerine kaplan desenli olduğundan dolayı aynı anlamda olan “Dark Blue Tiger” ismi verilmiştir. Kanat genişliği 43-53 mm’dir.

Idea leuconoe (Paper Kite - Large Tree Nymph)
Idea leuconoe (Paper Kite - Large Tree Nymph)

Güney doğu Asya orijinli bir kelebektir. Kanat genişliği 150-170 mm dir. Uçarken ki süzülüşünden dolayı bir kağıt uçurtmaya benzetilerek kağıt uçurtma anlamında “Paper Kite” adı verilmiştir. Bir diğer ismi de geniş ağaç perisidir (large tree nymph). Tırtıl halinde toksin içerikli bir bitki ile beslenir ve ergin kelebekde toksinlidir, parlak kanat renkleri tatsız olduğunun sinyalini verir bu yüzden avcıların tercih ettiği bir kelebek değildir. Erkek bireylerin abdomeninin (karın) son segmentinde “hair-pencil” adı verilen feromon salgı bezleri gözlemlenebilir.

Parthenos sylvia (Clipper)
Parthenos sylvia (Clipper)

Güney Hindistan, Sri Lanka, Güney Doğu Asya, Yeni Gine, Solomon Adalarında ormanlık alanlarda dağılım gösterirler. Kanatları 46-48 mm genişliğindedir. Görünüşte her iki cinsiyet de birbirine benzerdir. Çürümüş meyvelerle de beslenirler. Bir çiçekten diğer çiçeğe güçlü kanatları ile hızla uçarlar, isimleri de bu yüzden “Clipper”dır.

Euploea phaenareta (King Crow)
Euploea phaenareta (King Crow)

Singapur, Malezya, Hindistan da yayılan bu türün yaygın kullanılan adı Kral Karga anlamına gelen “King Crow”dur. Kanat genişliği 90 - 105mmdir. Tırtıldan pupaya ilk geçtiğinde pupanın rengi turuncumsu olmasına karşın pupa ilerleyen zamanlarında metalik bir gri renk alır.

Lexias pardalis (Common Archduke)
Lexias pardalis (Common Archduke)

Sıklıkla ormanın karanlık kısımlarında bulunur. Genellikle sürpriz bir şekilde görünür. İnsanlar yavaşça yaklaştığı zaman hızla süzülürler. Çürümüş meyvelerin ve bunun yanı sıra hayvan atıklarının ve leşlerin etrafında toplanırlar. Kanat genişliği 40-50 mm’dir. Hindistan, burma, Kuzey Tayland, Güney Çin, Vietnam, Myanmar, Malezya, Sumatra Filipinler de yayılım gösterir.

Attacus atlas (Atlas Güvesi)
Attacus atlas (Atlas Güvesi)

Bir gece kelebeği(güve) olan Atlas dünyanın en büyük güvesi olarak bilinir. 270–280 mm kanat genişliğine sahip olan Atlas’ın kanatların uç kısmında yılan başına benzer desenler vardır, bu sayede düşmanlarına bulunduğu ortamda bir yılan varmış gibi göstererek hayatta kalmayı başarır. Genellikle Güney Doğu Asya’da yayılış gösterir.

Contacts Contact Form

Parsana Mh. İsmail Kaya Cd. No:244 Selçuklu / KONYA

Phone: 0 (332) 211 11 20

Working Hours Open Now
Monday 09:30 - 17:30
Tuesday 09:30 - 17:30
Wednesday 09:30 - 17:30
Thursday 09:30 - 17:30
Friday 09:30 - 17:30
Saturday 09:30 - 17:30
Sunday 09:30 - 17:30